چگونه می توان موتور های جستجو را از خزیدن در وبسایت منع کرد؟

چگونه می توان موتور های جستجو را از خزیدن در وبسایت منع کرد؟

اخیرا یکی از کاربران از ما پرسیدند که چگونه می توان موتور های جستجو را از خزیدن منع کرد؟ راه های متفاوتی برای این کار وجود دارد. در این مقاله به شما نشان می دهیم که چگونه موتور های جستجو را از خزیدن در سایت وردپرس خود باز دارید.

چه کسانی و چرا موتور های جستجو را متوقف می کنند؟

برای بسیاری از وبسایت ها موتور های جستجو عمده ترین منبع دسترسی و بازدید هستند. شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا کسی بخواهد موتور های جستجو را مسدود کند؟

باور کنید یا نه کاربران زیادی وجود دارند که هنگام کار کردن روی طراحی وبسایت، به جای قرار دادن آن را روی یک هاست محلی در کامپیوتر، یک هاست آنلاین خریداری کرده و روی آن آپلود می کنند. سپس شروع می کنند به آزمون و خطا و کار کردن روی قسمت های مختلف طراحی.

بعضی افراد نیز با استفاده از وردپرس سایت مدیریت پروژه راه اندازی می کنند. عده ی زیادی نیز با استفاده از ورد پرس وبلاگ های شخصی می سازند. در همه ی این شرایط ممکن است شما تمایل نداشته باشید در فهرست موتور های جستجو جای گیرید.

یک باور غلط رایج این است که اگر هیچ لینکی به وبسایت من داده نشود به احتمال زیاد موتور های جستجوگر هیچ وقت به سایت من دسترسی نخواهند داشت. این ایده دقیقا درست نیست.

راه های بسیاری وجود دارند که موتور های جستجوگر می توانند سایت شما را پیدا کنند. برای مثال:

  1. دامنه شما ممکن است قبلا متعلق به شخص دیگری بوده باشد و هنوز لینک هایی از وبسایت های دیگر به آن وجود داشته باشد.
  2. در یکی از سایت های “جستجوی دامنه” لینکی به وبسایت شما وجود داشته باشد.
  3. صفحات زیادی وجود دارند که لیست تمام دامنه های ثبت شده در اینترنت را در خود دارند. سایت شما می تواند در بعضی از آنها نمایش داده شود.

اتفاقات زیادی در وب می افتند که هیچ کدام تحت کنترل شما نیستند. هرچند وبسایت شما همچنان در کنترل شماست و شما می توانید اجازه ندهید موتور های جستجو شما را پیدا کرده و ایندکس کنند.

منع کردن موتور های جستجو از خزیدن و ایندکس کردن سایت شما

وردپرس دارای قابلیتی است که می تواند موتور های جستجو را از فهرست کردن سایت شما باز دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که به تنظیمات و سپس خواندن بروید و جعبه ی کنار گزینه ی “نمایش به موتور های جستجو” را تیک بزنید.

چگونه می توان موتور های جستجو را از خزیدن در وبسایت منع کرد؟

وقتی که جعبه گفته شده را تیک زدید، وردپرس این خط را به header وبسایت شما اضافه می کند.

همچنین فایل robot.txt شما را نیز اصلاح و این خطوط را به آن اضافه می کند:

این خطوط از خزنده ها درخواست می کنند تا صفحات شما را ایندکس نکنند. هر چند این به موتور جستجو بستگی دارد که این درخواست را قبول کند یا آن را نادیده بگیرد. بیشتر موتور های جستجو به این درخواست احترام می گذارند و ممکن است فقط چند صفحه یا عکس های تصادفی از وبسایت شما نمایش داده شود.

چگونه اطمینان حاصل کنید که سایت شما در نتیجه ی جستجو ها نخواهد بود؟

موثر ترین راه برای منع کردن موتور های جستجو از دسترسی به یک وبسایت فعال، استفاده از کلمه عبور در سطح سرور است. این بدان معنی است که افراد برای ورود به وبسایت شما باید نام کاربری و کلمه عبور وارد کنند حتی اگر هنوز به قسمت وردپرس وارد نشده اند. این شامل موتور های جستجو هم می شود. در صورتیکه نتوانند وارد شوند خطای 401 نشان داده می شود و ربات ها نمی توانند وارد وبسایت شما شوند. در ادامه نشان داده ایم چگونه برای کل یک وبسایت ورد پرس می توانید کلمه عبور تعیین کنید.

تعیین کلمه عبور برای کل سایت با استفاده از cPanel

کافیست وارد داشبورد cPanel شوید و روی password protect directories کلیک کنید.

چگونه می توان موتور های جستجو را از خزیدن در وبسایت منع کرد؟

این کار یک پنجره برای شما باز می کند که باید روت را در آن انتخاب کنید.

چگونه می توان موتور های جستجو را از خزیدن در وبسایت منع کرد؟

در صفحه ی بعدی فولدری را که وردپرس در آن نصب شده است انتخاب کنید. معمولا در public_html یا www directory می باشد. سپس جعبه ی کنار گزینه ی ‘Password protect this directory’ را چک بزنید. بعد اسمی برای دایرکتوری محافظت شده انتخاب کنید و دکمه ی save را بزنید.

چگونه می توان موتور های جستجو را از خزیدن در وبسایت منع کرد؟

بعد یک پیام موفقیت و یک لینک برگشت ظاهر می شود. کلیک کردن روی لینک برگشت شما را به پنجره ی password protection می برد. حالا شما باید یک نام کاربری و کلمه عبور انتخاب کنید که برای نمایش سایت شما درخواست شود.

این تمام کاریست که باید برای محافظت از وبسایت با استفاده از کلمه عبور انجام دهید و پس از آن هیچ کس حتی موتور های جستجو هم نمی توانند به سایت شما دسترسی پیدا کنند.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد.

منبع: فریش تم ارائه دهنده : قالب وردپرس ، پوسته وردپرس ، افزونه وردپرس ، آموزش وردپرس

  • دیدگاه شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود.
  • از ارسال متن بصورت فینگلیش خودداری نموده و فارسی تایپ کنید.
  • دیدگاه و سوالات شما توسط کارشناسان ما بین 1 تا 12 ساعت پاسخ داده خواهد شد.
  • از ارسال دیگاه جهت پشتیبانی محصولات تجاری پرهیز و برای پشتیبانی از بخش پشتیبانی سایت اقدام فرمائید

هنوز هیچ دیدگاهی وجود ندارد

  • سلام , مهمان