خانه / وردپرس / آموزش وردپرس / آموزش زمان بندی رویداد ها در وردپرس

تاریخ انتشار: بهمن 5, 1394 تعداد بازدید: 862 بازدید تعداد دیدگاه ها: 0

آموزش زمان بندی رویداد ها در وردپرس

سلام به دوستداران و همراهان وردپرس

 

در این آموزش قصد داریم با یکی دیگر از آموزش های مربوط به سیستم مدیریت محتوای وردپرس با شما دوستان عزیز همراه باشیم.

 

در این سری از آموزش وردپرس قصد داریم در ارتباط با آموزش زمان بندی رویداد ها در وردپرس برای شما بگوییم و آن را مورد بررسی قرار دهیم پس تا انتها با ما همراه باشید و مراحل را به درستی پیش بروید تا به نتیجه و سوال خود برسید .

 

معرفی Cron Job

 

 

یکی از قابلیت های مهروف که در سیستم های یونیکسی وجود دارد Cron Job است که کارایی این رویداد این است که دستورات مشخصی را در زمان خاص یا دوره‌ ای خاص اجرا کنند یک مثالی می زنیم تا این موضوع کاملا روشن شود ، مثلا یک دستور در روز و در ساعت 4 بعد از ظهر اجرا شود و نیز در هر ده دقیقه یک فایل دانلود شود این میتواند در حالت هایی بسیار مفید واقع شده و نیاز کاری را رفع نماید.

 

خب دوستان در اینجا موضوعی مطرح می شود که Hosting های زیادی هستند که این امکان را به مشتریان خود می دهند که آن ها بتوانند در سیستم های یونیکسی خودشان Cron Job های خود را تنظیم کنن و همچنین بسیاری از مواقع امکان استفاده از این Cron Jobها وجود ندارد.که شما میتوانید با کمی تحقیق در این مورد بفهمید که کدام سرویس دهنده ها از این مورد پشتیبانی میکنند.

 

توسعه‌دهنده افزونه وردپرس

 

خب یک مثال می زنیم ، به عنوان مثال اگر شما یک توسعه‌دهنده افزونه وردپرس باشید ،پس شما به طور تقریبی  امکان استفاده از Cron Job یونیکس برایتان وجود ندارد، زیرا در این صورت امکان دارد هر کسی بیاید و به نحوه تنظیم Cron Job آشنا نباشد و در اینصورت است که پس باید کارتان در مورد ان باشد و یا در مورد آن اطلاعاتی داشته باشید تا بتوانید آن را راه اندازی نمائید.

 

 

خب پس این افزونه که معرفی کردیم در اینجا کارایی خود را نشان می دهد در واقع  وردپرس یک سیستم قوی Cron Job داخلی دارد که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد که در مدت مشخصی دستورات موردنظر را اجرا کنند. برای مثال هر روز، نسخه جدید پلاگین را چک کنند و کار هایی از این دست.اما باید در ابتدا توضیحی در مورد این Cron Job در وردپرس بدهم تا شما بهتر با آن و روش کار آن و ویژگی های آن آشنا شوید.

 

 

خب برخی از معایب و مزایا را با هم بررسی میکنیم اولین چیزی که می توان جزء مزایا و معایب سیستم Cron Job داخلی وردپرس نسبت به خویشاوند یونیکسی دانست این است …

 

مزایا:

 • در این افزونه هیچ وابستگی به سیستم عامل سروری وجود ندارد و اینکه سیستم عامل دقیقا چیت اصلا نقشی ندارد .
 • در این مورد امکان تغییر زمان و دوره Cron در هر زمان وجود دارد و شما میتوانید در هر زمان دلخواه که نیاز به تغییر بود آن را تغییر دهید
 • و آخرین مزایای مهم این است که اگر کاربری بسیار هم مبتدی باشد آنقدری این ساده است که به راحتی از آن استفاده کنند.
 • و…

معایب:

 • یکی از معایبی که این سیستم دارد این است که سیستم Cron داخلی وردپرس به بازدید کاربران از وب سایت وردپرسی بستگی دارد. یعنی هر کاربری که سایت شما را باز میکند، وردپرس آن را بررسی می کند که آیا زمان انجام وظیفه محول‌شده فرا رسیده یا خیر و در صورتی که این زمان فرا رسیده باشد آن کار را انجام میدهد و در صورتی که نرسیده باشد آن را صورت نمیدهد و نکته مهمی که در اینجا وجود دارد این است که در صورتی که سایت کم شما بازدید باشد، سیستم داخلی ممکن است به کار نیاید و اصلا برای شما هیچ استفاده ای نداشته باشد.
 • یکی دیگر از معایب این سیستم این است که زمانی را که برای این کار در نظر داریم دقیق نباشد . با مثالی این مسئله را برای شما توضیح می دهم مثلا شما ممکن است Cron را روی روز یکشنبه ساعت 12:00 تنظیم کنید، اما به دلیلی که در قسمت بالا گفته شد، ممکن است که وظیفه محول‌شده ساعت 12:10 یا حتی دیرتر روی دهد. البته اگر ساعت 12:01 بازدیدی از سایت انجام شود، وظیفه همان موقع اجرا می‌شود.که شما در اینصورت نمیتوانید روی آن حساب کنید که حتما در زمان شروهع کار کسی از وب سایت بازدید میکند که این کار آغاز شود و ممکن است اصلا کسی تا مدتی از وب سایت بازدید نکند.

 

11

 

خب اینکه شما معایب و مزایای یک سیستم را بدانید می تواند برای شما بسیار نقش اساسی داشته باشد امیدورم تا اینجا استفاده کرده باشید و اما ادامه …

دوستان عزیز در ادامه مبحث که گفته شد تا اینجا با روش کار این سیستم در وب سایت و همچنین روش قرار دادن یک رویداد برای تکرار صحبت کنیم که کاری بسیار ساده است.حال در ادامه یک وظیفه ساده را به سیستم وردپرس برای اجرا محول می‌کنیم تا ببینیم روش کار به چه ترتیب است. کدهای زیر را می‌توانید در functions.php قالب خود قرار داده و یا برای این منظور یک پلاگین جدا بنویسید.که انتخاب اینکار با شماست.

حالا چطور این کار را انجام دهیم شما تنها کافیست که بدانید آیا پیشتر این رویداد توسط وردپرس شناخته شده است یا خیر، در غیر این صورت، آن را به وردپرس معرفی می‌کنیم که برای این منظور شما میتوانید از هک وردپرس زیر استفاده کنید:

 

خب دوستان عزیز همان‌طور که در کد تابع wp_parsi_scheduled_event مشاهده می‌کنید، ابتدا با استفاده از این کد بررسی کردیم که آیا رویدادی با نام wp_parsi_daily_task قبلاً در وردپرس زمان‌بندی شده است یا خیر. در غیر این صورت یک رویداد زمان‌بندی ثبت کند. برای ثبت یک رویداد از تابع wp_schedule_event استفاده می‌کنیم.که در ادامه به صورت کامل به توضیح آن میپردازم.

در کد های بالا پارامتر هایی وجود دارد که شاید شما متوجه نشوید که این پارامتها چیست و چرا استفاده شده است ؟ در اینجا به برخی از آنها اشاره میکنیم. …

معرفی پارمترهای بالا 

 

 • start_time   : این دستور در ابتدای یک رویداد نوشته می شود و برای شروع باید از این پارامتر استفاده کرد ،که مثلا در زمان تنظیم‌شده برای شروع این رویداد ابتدا دستورات اجرا می‌شود و در نوبت بعدی اجرا مطابق پارامتر دوم خواهد شد. مقدار این پارامتر باید بر حسب زمان یونیکسی باشد. برای مثال استفاده از تابع time زمان یونیکسی حال را برمی‌گرداند یعنی زمانی که درآن قرار داریم را برمیگرداند.

 

 • : recurrence در مورد پارامتر دوم تنها برای زمان تکرار به کار می رود یعنی مثلا به طور پیش‌فرض وردپرس سه مقدار hourly، daily و twicedaily را داراست که برای این پارامتر قرار میدهد.

 

 • : hook آخرید پارامتری که شما آن را می بینید به صورت مقابل است که نام رویداد زمان‌بندی‌ شده و همچنین نام هکی که برای اجرای دستورات باید آن را استفاده کنیم است.

 

خب دوستان عزیز حالا برای مشخص‌کردن دستوراتی که باید اجرا شوند در این زمان بندی ، کافیست که یک تابع به wp_parsi_daily_task را قرار دهیم:

 

خب دوستان عزیز اگر شما تمامی مراحل بالا را با دقت انجام داده باشید مطمئنا به راحتی توانستید تنظیمات را انجام دهید فقط  در اینجا نکته ای بسیار مهم وجود دارد که شما نیز باید به ان توجه ویژه ای داشته باشید.دوستان عزیز نکته‌ای که بیشتر توسعه‎دهندگان در توسعه پلاگین و پوسته‌هایی که از سیستم Cron داخلی استفاده می‌کنند، رعایت نمی‌کنند، این است که پاک‌نکردن رویدادها در هنگام غیرفعال‌شدن افزونه یا پلاگین میتواند برای وب سایت بسیار مشکل زا شود و آن را به مرز خرابی بکشاند.

 

پس شما حتما برای جلوگیری از این مشکل این کد را استفاده کنید :

 

 

خب دوستان این آموزش وردپرس هم به پایان رسید ، خسته نباشید
از اینکه ما را در این مقاله هم دنبال کردید سپاسگزاریم .

 

ارائه شده توسط : فریش تم

در تـلگـرام فــریــش تـم عضـو شـوید | تخفـیف های ویـژه و محصـولات جـدید
 • دیدگاه شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود.
 • از ارسال متن بصورت فینگلیش خودداری نموده و فارسی تایپ کنید.
 • دیدگاه و سوالات شما توسط کارشناسان ما بین 1 تا 12 ساعت پاسخ داده خواهد شد.
 • از ارسال دیگاه جهت پشتیبانی محصولات تجاری پرهیز و برای پشتیبانی از بخش پشتیبانی سایت اقدام فرمائید

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

 • سلام ! حدس بزنید