سیلیس چیست؟ و هر آنچه از سیلیس باید بدانید

آیا تا به حال نام سیلیس را شنیده اید؟ شاید این واژه برای شما کمی عجیب و غریب باشد اما این ماده یکی از مهم ترین موادی می باشد که کاربرد های بسیار زیادی در صنعت دارد. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی سیلیس چیست، کاربرد های سیلیس، انواع سیلیس، فروش سیلیس و… نگاهی بیاندازیم.

سیلیس چیست؟ و هر آنچه از سیلیس باید بدانید

سیلیس نام دیگری از اكسيد سيليسيم (SiO2) است که به عنوان یک ترکیب شیمیایی به صورت خالص و یا به صورت ترکیب در کانی های سيليكاته وجود دارد که در برخی از مواقع این ماده حدود 60 درصد از پوسته جامد زمین را تشکیل می دهد. جالب است بدانید نام سیلیس برای تمامی کانی هایی به کار برده می شود که در ترکیب خود SiO2 دارند حتی اگر این کانی ها از نظر شرایط فیزیکی، زمین شناسی و… با یکدیگر متفاوت و متمایز باشند.

فروش سیلیس به چه صورت است؟

سیاست قیمت گذاری و فروش سیلیس به عوامل مختلفی بستگی دارد که از مهم ترین آن می توان به درصد وزنی و خلوص SiO2 ها اشاره نمود. در این قسمت جالب است متذکر شویم که وبسایت های زیادی در حال فعالیت در حوزه فروش سیلیس می باشند که از محبوب ترین و منحصر به فرد ترین آن ها می توان به وبسایت همدان سلیکا اشاره نمود.
البته ساختمان کانی شناسی سنگ نیز از دیگر مواردی است که در تعیین کیفیت و قیمت سیلیس می تواند تاثیر گذار باشد.

موارد مصرف و استفاده از سیسلیس چیست؟

همان طور که اشاره نمودیم، سیلیس ماده ای بسیار پرمصرف و پرکاربرد است که در صنایع مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت. از سوی دیگر از مهم ترین موارد مصرف سیلیس می توان به شيشه سازي، توليد فروسيليس ، سراميك سازي، توليد آجر ماسه آهكي، ريخته گري، توليد سيليكات سديم، توليد ديگر مواد سيليسي و توليد پشم شيشه اشاره نمود.

آیا سیلیس دارای انواع متفاوت و مختلفی است؟

قطعا بله، سیلیس نیز همانند سایر مواد موجود در بازار دارای انواع متفاوت و مختلفی است که از این رو می توان به موارد زیر اشاره نمود.

  • سیلیس ممتاز
  • سیلیس درجه یک
  • سیلیس درجه دو
  • فلدسپات
  • آنتراسیت

سلیس ممتاز چیست؟

این نوع از سیلیس همان طور که از نام آن پیدا است یکی از بهترین سیلیس های موجود در بازار بوده که خلوص آن بالای 98 دردص می باشد و به دلیل آن که عرضه آن کاملا محدود است تنها در صنایعی مورد مصرف قرار می گیرد که در آن نیاز به داشتن سفید ترین سیلیس می باشد، همانند صنایع شیشه و بلور!

سیلیس درجه یک چیست؟

این سیلیس نیز از دیگر سیلیس های مرغوب در بازار می باشد که درصد خلوص آن بالای 96 است و در صنایع مختلفی همانند لعاب، صنايع شيميايي، فروسيليس، پشم شيشه، سيليكات سديم، فروکروم و ماسه تست سيمان مورد استفاده قرار می گیرد.
سیلیس درجه دو چیست؟
سیلیس درجه دو نیز از دیگر انواع سیلیس موجود در بازار می باشد که درصد خلوص آن میان 85 الی 95 بوده و نسبت به موارد قبل تر قهوه تر و سوخته تر می باشد.

آنتراسیت چیست؟

آنتراسیت که می توان از آن به عنوان بیشترین نوع زغال سنگ دگرگون شده یاد کرد از میزان کربنی میان 92 تا 98 درصد برخوردار می باشد.