خانه / وردپرس / آموزش وردپرس / نکاتی بسیار مهم برای برنامه نویس های پلاگین وردپرس – قسمت اول
نکاتی بسیار مهم برای برنامه نویس های پلاگین وردپرس

تاریخ انتشار: تیر 11, 1394 تعداد بازدید: 617 بازدید تعداد دیدگاه ها: 0

نکاتی بسیار مهم برای برنامه نویس های پلاگین وردپرس – قسمت اول

وردپرس بخش حیاتی بسیاری از وبسایت های موجود در اینترنت است. پلاگین ها نیز یکی از اصلی ترین بخش های وردپرس هستند. با استفاده از پلاگین ها، می توانید قابلیت های وردپرس را گسترش داده و هر کاری را که می خواهید، بکنید. به همین دلیل نوشتن یک پلاگین وردپرس برای توسعه دهنده های وب اهمیت بالایی دارد. در این سری مطالب، سعی خواهیم کرد اصول و قواعد ضروری در برنامه نویسی یک پلاگین را برایتان معرفی کنیم. همراه ما باشید.

اولین قانون طلایی این است:

بدون دیباگینگ، برنامه نویسی نکنید

اولین چیزی که هنگام توسعه یک پلاگین برای وردپرس باید رعایت کنید، این است که دیباگینگ را فعال کنید و در طول مدت کد نویسی، خاموشش نکنید. وقتی ایراد و خطایی وجود داشته باشد، وردپرس اخطار ها و ارور های لازم را می دهد و می توانید بلافاصله بسیاری از آن ها را برطرف کنید. اگر این قابلیت خاموش باشد، احتمال این که ایراد های زیادی مخفی بمانند، وجود دارد.

فعال کردن دیباگینگ همچنین باعث فعال شدن اطلاعیه های وردپرس می شود که اهمیت زیادی دارند. این اطلاعیه ها می توانند به شما اطلاع دهند که چه زمانی از تابع ها و کارکرد های منسوخ استفاده می کنید. اگر از این مساله اطلاعی نداشته باشید، امکان دارد در کد های خود از توابع منسوخ استفاده کنید و بعد از اتمام کار متوجه شوید که آن تابع در نسخه جدید وردپرس پشتیبانی نمی شود.

چگونه دیباگینگ را فعال کنیم؟

به طور پیش فرض، این قابلیت خاموش است، پس برای فعال کردنش wp-config.php را از روت وردپرس خود باز کرده و به دنبال این خط بگردید (البته بهتر است برای احتیاط یک کپی از این فایل بگیرید تا در صورت نیاز بتوانید تنظیمات را به حالت عادی باز گردانید):

define('WP_DEBUG', false);

خط بالا را با این کد تعویض کنید:

// Turns WordPress debugging on
define('WP_DEBUG', true);

// Tells WordPress to log everything to the /wp-content/debug.log file
define('WP_DEBUG_LOG', true);

// Doesn't force the PHP 'display_errors' variable to be on
define('WP_DEBUG_DISPLAY', false);

// Hides errors from being displayed on-screen
@ini_set('display_errors', 0);

با انجام این کار، دیباگینگ وردپرس فعال خواهد شد. بگذارید مثالی هم از نحوه کارکرد دیباگینگ بزنیم.

این یک اطلاعیه است که در نتیجه استفاده از یک تابع منسوخ، در فایل /wp-content/debug.log به صورت لاگ در آمده است:

 

[15-Feb-2011 20:09:14] PHP Notice: get_usermeta is deprecated since version 3.0! Use get_user_meta() instead. in C:CodePluginswordpresswp-includesfunctions.php on line 3237

 

بعد از فعال کردن دیباگینگ، باید لاگ های موجود در /wp-content/debug.log را به دقت تحت نظر داشته باشید تا اگر ایراد و اخطاری دریافت کردید، اصلاحش کنید.

استفاده از پلاگین BlackBox

این پلاگین هنگام کد نویسی کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد. به این صورت که یک Bar سیاه رنگ کوچک به بالای صفحه وردپرس شما اضافه می شود و می توانید با استفاده از آن به راحتی به ارور ها، متغیر های جهانی، اطلاعات پروفایل، و Query های SQL دسترسی داشته باشید:

نکاتی بسیار مهم برای برنامه نویس های پلاگین وردپرس

با کلیک کردن روی گزینه Globals می توانید تمام متغیر های جهانی و مقدار های مربوط به آن ها را مشاهده کنید. طبعا هر چیزی که در متغیر های $_GET، $_POST، $_COOKIE، $_SESSION، و $_SERVER وجود داشته باشد را نیز مشاهده خواهید کرد:

نکاتی بسیار مهم برای برنامه نویس های پلاگین وردپرس

قسمت بعدی Profiler است که زمان سپری شده بعد از ایجاد شدن Profiler و همچنین حافظه مورد استفاده توسط وردپرس در زمان رسیدن به checkpoint را نشان می دهد:

نکاتی بسیار مهم برای برنامه نویس های پلاگین وردپرس

شما می توانید checkpoint های دلخواه خود را ایجاد کنید. به این صورت که باید قطعه کد زیر را در هر جایی از پلاگین خود که می خواهید checkpoint در آنجا ایجاد شود، قرار دهید:

apply_filters('debug', 'This is a checkpoint');

شاید ارزشمند ترین قسمت پلاگین BlackBox، قسمت SQL باشد که تمامی Query های دیتابیس را نشان می دهد. در تعیین کردن Query هایی که بیش از اندازه طول می کشند، بسیار مفید است:

debug-bar-sql1

در نهایت می رسیم به تب Errors که تمامی اطلاعیه ها، اخطار ها، و خطا هایی را که هنگام درخواست به وجود آمده اند، نشان می دهد:

debug-bar-errors1

پلاگین BlackBox با ارائه دسترسی سریع به اطلاعات مهم دیباگینگ، می تواند کمک زیادی به افزایش سرعت و کیفیت کد نویسی شما بکند.

در تـلگـرام فــریــش تـم عضـو شـوید | تخفـیف های ویـژه و محصـولات جـدید
  • دیدگاه شما پس از تایید در سایت نمایش داده می شود.
  • از ارسال متن بصورت فینگلیش خودداری نموده و فارسی تایپ کنید.
  • دیدگاه و سوالات شما توسط کارشناسان ما بین 1 تا 12 ساعت پاسخ داده خواهد شد.
  • از ارسال دیگاه جهت پشتیبانی محصولات تجاری پرهیز و برای پشتیبانی از بخش پشتیبانی سایت اقدام فرمائید

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است.

  • سلام ! حدس بزنید